👤

Answer :

Answer:

[tex]c=0.2\ J/g^{\circ} C[/tex]

Explanation:

Given that,

Mass of a glass, m = 4 g

Initial temperature, [tex]T_i=5^{\circ} C[/tex]

Final temperature, [tex]T_f=45^{\circ} C[/tex]

Heat absorbed, Q = 32 J

We need to find the specific heat of the glass. The formula for the heat absorbed is given by :

[tex]Q=mc\Delta T\\\\c=\dfrac{Q}{m\Delta T}\\\\c=\dfrac{32\ J}{4\ g\times (45-5)^{\circ} C}\\\\=0.2\ J/g^{\circ} C[/tex]

So, the required specific heat of the glass is [tex]0.2\ J/g^{\circ} C[/tex].