Answer :
Explanation:
The mass of a truck = 5000 kg
Mass of a person = 50 kg
The momentum of a body is given by :
p = mv
m is mass
If momentum of the truck and the person is same. Let v₁ and v₂ are velocity of the truck and the person.
[tex]5000\times v_1=50\times v_2\\\\\dfrac{v_1}{v_2}=\dfrac{50}{5000}\\\\\dfrac{v_1}{v_2}=\dfrac{1}{100}\\\\v_2=100v_1[/tex]
So, it can only possible if the velocity of the person is 100 times of the velocity of the truck.