👤

Answer :

Answer:

$0.10

Step-by-step explanation:

$1.20 divided by 12

Answer:

Price divided by quantity

that equation will make unit price a heck of a lot easier to remember

in this case, the quantity is 12. The price is 1.20. So, divide 1.20 by 12, and you get 10 cents per egg.

The unit price is .10 cents per egg.