👤

Answer :

Answer:C10H12

Explanation:

Given :empirical formula =C5H6

molar mass of carbon =12 g /mole approximately

molar mass of hydrogen =1.01g/mole approximately

molar mass of C5H6=(5*12)+(6*1.01)=66.06 g/moles

132.21/66.06=2 approximately

therefore ,the answer is  C10H12

I HOPE IT HELPS !!