Answer :
Answer:
Step-by-step explanation:
cost = 12,000
list price = 1.30×12,000 = 15,600
discounted price = 0.80×15,600 = 12,480
purchase price = (1+VAT)×12,480 = 14,102.40
1+VAT = 14,102.40/12,480 = 1.13
VAT = 0.13 = 13%
Answer:
Step-by-step explanation:
cost = 12,000
list price = 1.30×12,000 = 15,600
discounted price = 0.80×15,600 = 12,480
purchase price = (1+VAT)×12,480 = 14,102.40
1+VAT = 14,102.40/12,480 = 1.13
VAT = 0.13 = 13%