👤

Answer :

Answer:

20 m/s. have a great day

Answer:

since v decreased by 20m/s in 5 sec, a = -4 m/s^2

assuming the 3 seconds started at t=0,

s = 30t - 2t^2

s(3) = 30(3) - 2(9) = 72m