Answer :
Answer: The mole fraction of the solvent in a solution that contains 2.51 g glycerol dissolved in 21.10 mL ethanol is 0.93
Explanation:
Given : Volume of ethanol (solvent) = 21.10 ml
density of ethanol (solvent)= 0.789 g/ml
Mass of ethanol (solvent) = [tex]0.789g/ml\times 21.10ml=16.6g[/tex]
Mass of glycerol (solute) = 2.51 g
Mole fraction of a component is the ratio of moles of that component to the total moles present.
moles of ethanol =[tex]\frac{\text {given mass}}{\text {molar mass}}=\frac{16.6g}{46g/mol}=0.36mol[/tex]
moles of glycerol =[tex]\frac{\text {given mass}}{\text {molar mass}}=\frac{2.51g}{92g/mol}=0.027mol[/tex]
mole fraction of ethanol (solvent) = [tex]\frac{\text {moles of ethanol}}{\text {moles of ethanol + moles of glycerol}}=\frac{0.36}{0.36+0.027}=0.93[/tex]
The mole fraction of the solvent in a solution that contains 2.51 g glycerol dissolved in 21.10 mL ethanol is 0.93