Answer :
Answer:
$90.00
Step-by-step explanation:
Given
[tex]c = 45.00[/tex]--- base fee
[tex]m = 15.00[/tex] --- rate
[tex]x = 3[/tex] --- individuals
Required
Determine the total amount paid (y)
The relationship between the variables is:
[tex]Total = Base\ Fee + Rate * Individuals[/tex]
[tex]y = c + mx[/tex]
This gives:
[tex]y = 45.00 + 15.00 * 3[/tex]
[tex]y = 45.00 + 45.00[/tex]
[tex]y = 90.00[/tex]
Hence, the amount is $90.00