Answer :
Answer:
$195,840
Explanation:
Calculation for what The cost of platinum to be purchased to support August production is:
Cost of platinum to be purchased=(1100*0.5)-[(1100*10%*0.5)-(980*10%*0.5)]×$360
Cost of platinum to be purchased =550 - (55 - 49) ×$360
Cost of platinum to be purchased= 544oz x $360
Cost of platinum to be purchased= $195,840
Therefore The cost of platinum to be purchased to support August production is:$195,840