Answer :
Answer:
Results are below.
Explanation:
a)
First, we need to calculate the predetermined overhead rate:
Predetermined manufacturing overhead rate= total estimated overhead costs for the period/ total amount of allocation base
Predetermined manufacturing overhead rate= 177,910 / (1.2*3,800 + 0.8*3,000)
Predetermined manufacturing overhead rate= $25.56 per direct labor hour
Now, we can allocate overhead to each Product line:
Allocated MOH= Estimated manufacturing overhead rate* Actual amount of allocation base
Product C= 25.56*4,560= $116,553.6
Product D= 25.56*2,400= $61,344
Unitary overhead Product C= 116,553.6/3,800= $30.67
Unitary overhead Product D= 61,344/3,000= $20.45
Finally, the unitary cost per product:
Product C= 30.67 + 11.6 + 10.8= $53.07
Product D= 20.45 + 23.7 + 7.2= $51.35
b)
First, we need to calculate the activities rates:
Machine setups= 12,890/370= $34.84
Purchase orders= 77,340/2,260= $34.22
General factory= 94,680/12,910= $7.33
Now, we allocate costs to each product:
Product C:
Machine setups= 34.84*180= 6,271.2
Purchase orders= 34.22*960= 32,851.2
General factory= 7.33*7,885= 57,797.05
Total= $96,919.45
Product D:
Machine setups= 34.84*190= 6,619.6
Purchase orders= 34.22*1,300= 44,486
General factory= 7.33*5,025= 36,833.25
Total= $87.938.85
Finally, the unitary overhead and unitary total cost:
Product C:
Unitary overhead= 96,919.45/3,800= $25.51
Unitary product cost= 25.51 + 11.6 + 10.8= $47.91
Product D:
Unitary overhead= 87,938.85/3,000= $29.31
Product D= 29.31 + 23.7 + 7.2= $60.21