Answer :
Answer:
C. $3,500
Explanation:
The total cost of orange juice = $26,500 + $12,500
The total cost of orange juice = $39,000
So, the profit on the orange juice = $46,000 - $39,000 = $7,000
Profit when oranges are sold without juice = $30,000 - $26,500
Profit when oranges are sold without juice = $3,500
So, extra income = $7,000 - $3,500 = $3,500
Thus, the net benefit (additional income) from processing the oranges into orange juice instead of selling as is would be is $3,500