👤

Answer :

Answer:

6KW

Explanation:

The computation is shown below:

We know that

Work done= m ×g× h

Here

W= 300×10×10

= 30000 J

= 30 KJ

And

Power= Work done ÷time taken

 P = 30000 ÷ 5

= 6000W

= 6KW

The above represent the answer