Answer :
Answer:
a) The probability distribution is [tex]f(x) = \frac{1}{8}[/tex]
b) 0.5 = 50% probability that X will take on a value between 21 and 25.
c) 0.25 = 25% probability that X will take on a value of at least 26.
Step-by-step explanation:
Uniform probability distribution:
An uniform distribution has two bounds, a and b.
The probability of finding a value of at lower than x is:
[tex]P(X < x) = \frac{a - x}{b - a}[/tex]
The probability of finding a value between c and d is:
[tex]P(c \leq X \leq d) = \frac{d - c}{b - a}[/tex]
The probability of finding a value above x is:
[tex]P(X > x) = \frac{b - x}{b - a}[/tex]
Uniform distribution over the interval from 20 to 28.
This means that [tex]a = 20, b = 28[/tex]
a. What’s the probability density function?
The probability density function of the uniform distribution is:
[tex]f(x) = \frac{1}{b - a}[/tex]
In this question:
[tex]f(x) = \frac{1}{28 - 20} = \frac{1}{8}[/tex]
b. What’s the probability that X will take on a value between 21 and 25?
[tex]P(21 \leq X \leq 25) = \frac{25 - 21}{28 - 20} = \frac{4}{8} = 0.5[/tex]
0.5 = 50% probability that X will take on a value between 21 and 25.
c. What’s the probability that X will take on a value of at least 26?
[tex]P(X > 26) = \frac{28 - 26}{28 - 20} = \frac{2}{8} = 0.25[/tex]
0.25 = 25% probability that X will take on a value of at least 26.