Answer :
Answer:
95.73%
Step-by-step explanation:
Given data:
mean μ= 95
standard deviation, σ = 11
to calculate, the probability that a randomly selected firm will earn less than 114 million dollars;
Use normal distribution formula
[tex]P(X<114)=P(Z<\frac{X-\mu}{\sigma} )[/tex]
Substitute the required values in the above equation;
[tex]P(X<114)=P(Z<\frac{114-95}{11} )\\P(X<114)=P(Z<1.7272)\\P(X<114)=0.9573[/tex]
Therefore, the probability that a randomly selected firm will earn less than 114 million dollars = 95.73%