Answer :
5a) The maximum mass of sodium peroxide formed when 4.60 g of sodium is burnt in excess oxygen is; 7.8g of Sodium peroxide
5b) The mass of carbon that exactly reacts with 14.0g of tin(IV) oxide is; 2.23g of Carbon.
For questions (5a)
Sodium reacts with excess oxygen to form Sodium peroxide as follows;
- 2Na + 02 → Na202.
Molar mass of sodium and sodium peroxide are 23 and 78 respectively.
Since 2 units of sodium produces one unit of sodium peroxide.
Therefore,
- 46g of sodium = 78g of Na2O2.
- 4.60g of sodium = xg of Na2O2.
- x = (78 × 4.6)/46
x = 7.8g of Na2O2
For question (5b)
Tin oxide (IV) is reduced to tin by carbon. Carbon monoxide is also formed as follows;
- Sno2 + 2C > Sn + 2C0
From stoichiometry,
- 24g of Carbon = 150.7g of tin(IV) oxide.
- xg of carbon = 14g of tin(IV) oxide
By Cross-product,
- x = (14× 24)/150.7
x = 2.23g of carbon
Read more:
https://brainly.com/question/19290948