👤

Answer :

Answer:

$60

Step-by-step explanation:

12/8 = x/40

40(12/8) = x

60 = x

Answer:

It costs

$60

Step-by-step explanation:

= $12÷8

= $1.5

Now

$1.5×40

= $60