👤

100 points easy physics

A feather (mass = 0.1kg) and a bowling ball (4.5kg) will both fall at the SAME rate on Earth (g=9.8m/s2) if there is no air resistance. How much force does each item have if it is falling due to the acceleration of gravity?

Answer :

use,

F = mg

For feather,

F = 0.1*9.8

F = 0.98N

For bowling bowl,

F = 4.5*9.8

F = 44.1N

Therefore the forces for the feather and the bowling bowl are 0.98N and 44.1N respectively.

The amount of force each item has is 0.98 Newton and 44.1 Newton respectively.

Given the following data:

  • Mass of feather = 0.1 kg
  • Mass of bowling ball = 4.5 kg
  • Acceleration due to gravity = 9.8 [tex]m/s^2[/tex]

To find how much force each item have if it is falling due to the acceleration of gravity, we would apply Newton's Second Law of Motion:

Mathematically, Newton's Second Law of Motion is given by this formula;

[tex]Force = mass[/tex] × [tex]acceleration[/tex]

Substituting the given parameters into the formula, we have;

For the feather:

[tex]Force = 0.1[/tex] × [tex]9.8[/tex]

Force = 0.98 Newton

For the bowling ball:

[tex]Force = 4.5[/tex] × [tex]9.8[/tex]

Force = 44.1 Newton

Therefore, the amount of force each item has is 0.98 Newton and 44.1 Newton respectively.

Read more here: https://brainly.com/question/24029674