Answer :
The options that are true include:
A. One pound of pistachios plus 1 pound of almonds cost $20.
C. Reducing the number of pounds of almonds by 1 results in a total cost of $40.
E. The cost p, in dollars, of 1 pound of pistachios is modeled by 2p + 3(p – 4) = 48.
Cost of almond = a
Cost of pistachios = a + 4
Therefore, based on the information given, the equation to solve the question will be:
2(a + 4) + 3a = 48
Collect like terms
2a + 8 + 3a = 48
5a = 48 - 8
5a = 40
a = 40/5
a = 8
Almonds cost $8
Pistachios cost $12
In conclusion, the correct options are A, C, and E.
Read related link on:
https://brainly.com/question/24429956