Answer :
Answer:
0.40
Step-by-step explanation:
0.04 divided by 0.10 = 0.4
Using conditional probability, it is found that there is a 0.4 = 40% probability that it stops working in less than 2 years.
Conditional Probability
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)}[/tex]
In which
- P(B|A) is the probability of event B happening, given that A happened.
- [tex]P(A \cap B)[/tex] is the probability of both A and B happening.
- P(A) is the probability of A happening.
In this problem:
- Event A: Damaged during delivery.
- Event B: Stops working in less than 2 years.
0.1 probability of being damaged during delivery, hence [tex]P(A) = 0.1[/tex].
0.04 probability of being damaged during delivery and stop working, hence [tex]P(A \cap B) = 0.04[/tex]
The conditional probability is:
[tex]P(B|A) = \frac{P(A \cap B)}{P(A)} = \frac{0.04}{0.1} = 0.4[/tex]
0.4 = 40% probability that it stops working in less than 2 years.
A similar problem is given at https://brainly.com/question/14398287