👤

While Leo was visiting his sister in Ashland, he bought a surfboard that was marked down 40% from an original price of $521.28. If the sales tax in Ashland is 10%, what was the total cost of the surfboard?

Answer :

Answer:

  $344.05

Step-by-step explanation:

The markdown multiplies the price by (1 -40%) = 0.60.

  $521.28×0.60 = 312.768 ≈ $312.77

The tax multiplies the price by (1 +10%) = 1.10.

  $312.77×1.10 = $344.047 ≈ $344.05

The total cost of the surfboard was $344.05.

Go Teaching: Other Questions