Answer :
Answer:
6.48 moles
Explanation:
One mole of a substance is equal to 6.022*10^23 particles which is called Avagadro's number.
6.022*10^23 = 1 mole
3.90*10^24 = x moles
x = (3.90*10^24*1) / (6.022*10^23) = 6.48 moles
Answer:
6.48 moles
Explanation:
One mole of a substance is equal to 6.022*10^23 particles which is called Avagadro's number.
6.022*10^23 = 1 mole
3.90*10^24 = x moles
x = (3.90*10^24*1) / (6.022*10^23) = 6.48 moles