Answer :
The height of the cliff on the given planet is 16.39 m.
The given parameters:
- Mass of the rock, m = 23 kg
- Surface gravitational field, g = 0.167 kg N/kg
- Speed of the rock before it strikes the ground, v = 2.34 m/s
The height of the cliff is determined by applying the principle of conservation of mechanical energy as follows;
P.E = K.E
mgh = ¹/₂mv²
gh = ¹/₂v²
[tex]h = \frac{v^2}{2g} \\\\h = \frac{(2.34)^2}{2\times 0.167} \\\\h = 16.39 \ m[/tex]
Thus, the height of the cliff on the given planet is 16.39 m.
Learn more about conservation of mechanical energy here: https://brainly.com/question/6852965