Answer :
Answer:
1200000J
Explanation:
mass,m = 1500kg
velocity,v = 40 m/s
Kinetic energy,KE = ?
KE = 1/2 mv²
= 1/2 ×1500×40×40
= 1200000 J
Answer:
1200000J
Explanation:
mass,m = 1500kg
velocity,v = 40 m/s
Kinetic energy,KE = ?
KE = 1/2 mv²
= 1/2 ×1500×40×40
= 1200000 J