Answer :
The distance between the two cities is 513.24 km.
Time of motion when the two trains meet
The time spent on the journey when the two trains meet is calculated as follows;
(Va - Vb)t = d
where;
- d is the distance between the trains before meeting
(76 - 65)t = 40
11t = 40
t = 40/11
t = 3.64 hr
Distance traveled by the fast train
d1 = 76 km/h x 3.64 h
d1 = 276.64 km
Distance traveled by the slow train
d2 = 65 km/h x 3.64 h
d2 = 236.6 km
The distance between the two cities = 276.64 km + 236.6 km
= 513.24 km
Learn more about relative velocity here: https://brainly.com/question/17228388