Answer :
The amount of tax on jacob’s purchase is $6.16.
What is Tax rate?
Tax rate is simply the ratio at which a business or person is taxed.
To determine the amount of tax on Jacob’s purchase, we simply multiply the total purchase made by the tax rate.
Total purchase by Jacob; [tex]P = 62.75 + 14.25 = 77[/tex]
Sales tax rate; [tex]r = 8/100[/tex]
Hence, the amount of tax on jacob’s purchase is;
[tex]= 77 * \frac{8}{100}\\ \\= 6.16[/tex]
Therefore, the amount of tax on jacob’s purchase is $6.16.
Learn more about tax rate here: https://brainly.com/question/12395856