Answer :
20.91200832 g of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex] must be dissolved in 0.504 L of a solution to make a 0.56 M solution.
What is the molarity of a solution?
Molarity (M) is the amount of a substance in a certain volume of solution. Molarity is defined as the moles of a solute per litres of a solution. Molarity is also known as the molar concentration of a solution.
[tex]Molarity = \frac{Mole \;of \;solute}{Volume \;of \;solution \;in \;litre}[/tex]
Given data:
The volume of solution= 0.504 L
Molarity of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex] = 0.56 M
Step 1: Calculating the mass of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex]
Putting the given values in the equation.
[tex]Molarity = \frac{Mole \;of \;solute}{Volume \;of \;solution \;in \;litre}[/tex]
[tex]0.56 M = \frac{Mole \;of \;solute}{0.504 L }[/tex]
Moles of solute = 0.28224
[tex]Moles \;of \;solute= \frac{Given \;mass}{Molar \;mass}[/tex]
Molar mass of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex] = 74.093 g/mol
Now, put the values in the formula.
[tex]Moles \;of \;solute= \frac{Given \;mass}{Molar \;mass}[/tex]
[tex]0.28224 mol= \frac{Given \;mass}{74.093 g/mol}[/tex]
Mass of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex] =20.91200832 g
Hence, 20.91200832 g of [tex]Ca(OH)_{2}[/tex] must be dissolved in 0.504 L of a solution to make a 0.56 M solution.
Learn more about molarity here:
https://brainly.com/question/13152455
#SPJ1