Answer :
This question involves the concepts of charge and potential difference.
The net charge on the balloon is "2.6 x 10⁻⁸ C".
Net Charge on Balloon
The balloon has a shape of a sphere. Therefore, the formula for the charge on the surface of a sphere can be used here, as follows:
[tex]V=\frac{Q}{4\pi \epsilon_o r}\\\\Q=4\pi \epsilon_orV[/tex]
where,
- Q = net charge = ?
- r = radius of balloon = 15 cm = 0.15 m
- V = potential difference = 1560 V
- [tex]\epsilon_o[/tex] = permittivity of free space = 8.85 x 10⁻¹² C²/N.m²
Therefore,
Q = (4π)(8.85 x 10⁻¹² C²/N.m²)(0.15 m)(1560 V)
Q = 2.6 x 10⁻⁸ C = 26 nC
Learn more about charge here:
https://brainly.com/question/19886264
#SPJ1