👤

Ms. Smith decided to purchase M&M Bags and Hershey Bars for all of her students
Each M&M Bag costs $3.00, while each Hershey Bar costs $2.00. She ended up spending $16.00 on her purchase of 6 items. Find the number of the M&M's and the number of Hershey Bars that were purchased.