Lizzylol7372go Lizzylol7372go Mathematics Answered a nursery decides to make a grass-seed blend by mixing rye seed that sells for $6.50 per pound with bluegrass seed that sells for $3.50 per pound. the final mix is 180 pounds and sells for $5.33 per pound. how much of each type was used?