👤

Now answer the question:
Juan and his children went into a grocery store and he bought $4 worth of apples and
bananas. Each apple costs $1 and each banana costs $0.50. He bought a total of 6
apples and bananas altogether. Determine the number of apples, x, and the number
of bananas, y, that Juan bought.
Juan bought apples and
bananas.

Answer :