Mcadoomatthew2go Mcadoomatthew2go Mathematics Answered A photographer is purchasing film. He knows that 3 rolls of film cost $42.99. What would the cost be if he wanted to purchase 5 rolls of film? $25.79 $34.89 $71.65 $85.98