Answer :
[tex]\begin{gathered} a=2.09\frac{m}{s^2} \\ t=10.6s \end{gathered}[/tex]
We can find the distance as follows:
[tex]\begin{gathered} d=\frac{1}{2}at^2 \\ so\colon \\ d=\frac{2.09\cdot(10.6)^2}{2} \\ d=117.4162m \end{gathered}[/tex]Answer:
117.4162 m