Nykerialatham2004go Nykerialatham2004go Mathematics Answered If 30 lb of rice and 20 lb of potatoes cost $24.20, and 20 lb of rice and 12 lb of potatoes cost $15.52, how much will 10 lb of rice and 50 lb of potatoes cost?