Pabibeargo Pabibeargo Mathematics Answered At a supermarket, oranges cost $1.30 per pound and pears cost $1.90 per pound. Misha spent less than $10.00 on 2 pounds of oranges and x pounds of pears. Which inequality represents this situation?