👤

Mr. [name] wants to order sandwiches for his class. Each sandwich, x, costs 6 dollars and there is a delivery fee of 12 dollars.

1.) Write an equation representing the cost, y, of this order of 7 sandwiches.

2.) Show your work to represent the cost of an order of 7 sandwiches.

3.)Show your work to solve how any sandwhitches you could buy with 78 dollars.