C-Town is advertising a Back-to-School sale on pencils. Pack A has 30 pencils and sells for $7.50, while Pack B has 12 pencils and costs $4.25. Find the unit price for each and determine which pack is the better buy.
The rate for Pack A and Pack B
The unit price for Pack A and Pack B
Which pack is the better buy? Explain your reasoning.