Carlos buys 4 cans of dog food and 6 cans of cat food for $12.00. Then the next week, he purchased 2 cans of dog food and 3 cans of cat food for $6.00. Based on this information, will you be able to figure out the price of one can of each type of canned food in the same manner of operating on two equations? Explain your reasoning.