👤

Jon, Mona and Weber went to the local craft store to purchase supplies for making decorations for the upcoming dance at the high school. Jon purchased 2 sheets of craft paper, 4 boxes of markers and 5 glue sticks. His bill, before taxes was $36. Mona spent $32 when she bought 6 sheets of craft paper, 4 boxes of markers and 2 glue sticks. Weber, purchases totaled $16 when he bought 3 sheets of craft paper, 2 boxes of markers and 1 glue stick. Determine the unit cost of craft paper, marker and glue stick.

Answer :