Ethan and his children went into a grocery store and he bought $6 worth of apples and bananas. Each apple costs $0.75 and each banana costs $0.30. He bought a total of 14 apples and bananas altogether. Determine the number of apples, x,x, and the number of bananas, y,y, that Ethan bought.