Hopkinsravongo Hopkinsravongo Mathematics Answered Mrs. Perky bought 2 3/4 gallons of blue paint. Each gallon of blue paint cost $19.50. Mrs. Perky also bought 1 1/3 gallons of orange paint. Each gallon of orange paint cost $16