Shopping for Deals
Dante is shopping at Finer Foods Grocery Store.
PART A
He sees these two bags of flour:
Quality
FLOUR
NET WT 5 LBS
$4.80
FLOUR
NET WT 12 LBS
$9.24
He wants to buy the bag of flour that is cheaper per pound. How much does each bag of flour
cost per pound?
