👤

One smartphone plan costs $30 per month for talk and messaging and $8 per gigabyte of data used each month. A second smartphone plan costs $60 per month for talk and messaging and $3 per gigabyte of data used each month. Let c represent the total cost in dollars and d represent the amount of data used in gigabytes. The system of equations below can be used to represent this situation. Remember, d if for the amount of data and c is for the cost.

What would that cost be (c)?

How many gigabytes would have to be used for the plans to cost the same (d)?

One Smartphone Plan Costs 30 Per Month For Talk And Messaging And 8 Per Gigabyte Of Data Used Each Month A Second Smartphone Plan Costs 60 Per Month For Talk An class=