CaitlinSpinnergo CaitlinSpinnergo Mathematics Answered An ice cream shop sells a small bowl of ice cream for $2.25 and a large bowl for $3. One day, the shop sold 63 bowls of ice cream and made $159. How many of each size bowl did the shop sell?