The Sugar Sweet company is going to transport its sugar to the market. It will cost $7500 to rent trucks, and it will cost an additional $175 for each ton of sugar transported.
Let C represent the total cost ( in dollars) and let s represent the amount of sugar (in tons) transported. Write an equation to find the total cost to transport 12 tons of sugar.