Answer :
The correct answer to the given question is option 1:The NPV of the contract is $28,230
Cash flow information ║ 14% ║Present V
Cost of the computer equipment = $250,000 1.000 250,000
Working capital required = $ 20,000 1.000 20,000
Upgrading of equipment in 2 years = $ 90,000 2.914 349,680
Salvage value of equipment in 4 years = $ 10,000 0.769 69,210
Annual net cash flow = 120,000 0.592 5,920
Working capital released = 20,000 0.592 11,840
NPV 28,230
The difference between the present value of cash inflows and outflows over time, or net present value (NPV), is what we refer to as this. The profitability of an anticipated investment or project is examined using NPV in capital budgeting and investment planning.
To learn more about NPV click here:
https://brainly.com/question/29423457?referrer=searchResults
#SPJ4