Answer :
IF the direct labor quantity variance was $5,400 unfavorable, then the direct labor hours actually worked would be 60,540 hours.
What is direct labor quantity variance?
It measures the cost of the difference between the expected labor rate and the actual labor rate. If the variance demonstrates that actual labor were higher than expected labor rates, then the variance will be considered unfavorable.
How to calculate the direct labor hours actually worked?
Labor quantity variance = 5,400 Unfavorable
(standard hour - actual hour) * standard rate = -5,400
(20,000 * 3 - actual hour) * 10 = -5,400
60,000 - actual hour = -5,400 / 10
60,000 - actual hour = -540
Actual Hour = 60,000 + 540
= 60,540
Therefore, the direct labor hours actually worked would be 60,540 hours.
Learn more about direct labor quantity variance https://brainly.com/question/28013719
#SPJ4