👤

Answer :

Answer: the child's centripetal acceleration=24.50 m/s²

Explanation:

Given that mass of child= 50 kg

radius of merry go round= 2.25m

angular speed = 3.30 rad/s

 

Centripetal Acceleration  = v²/ r

  But  V= ωr

So Centripetal Acceleration  = v²/ r =  (ωr)²/ r

=(3.30)² x  (2.25)²/ 2.25 = (3.30)² x  2.25

=24.5025m/s²

=24.50 m/s²