Answer :
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the end of interval is t=2
v=s'= -3t^2+4t-2
v(2)= -3(2^2)+4(2) -2
v(2)=-12+8-2
v(2)= -6m/s
so tje ans is A
Answer:
A
Step-by-step explanation:
the end of interval is t=2
v=s'= -3t^2+4t-2
v(2)= -3(2^2)+4(2) -2
v(2)=-12+8-2
v(2)= -6m/s
so tje ans is A