👤

Answer :

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

20% is the same as 0.2 in decimal form, since its decreasing you multiply $20 by 0.8 to get 16. If it was increasing, it would be 20 times 1.2

Answer:

$16.00

Step-by-step explanation:

This is the answer because:

1) Since the price decreases by 20%, we have to first figure out what 20% of $20 is:

20% of $20 = 4

2) Next, we just have to subtract 4 from 20 so we can find out how much the cost is:

$20.00 - 4 = $16.00

Therefore, the answer is $16.00.

Hope this helps! :D