Answer :
Answer:
$0.50 per kilogram
Step-by-step explanation:
($300/trip)/(50 packs/trip) = $6/pack
($6/pack)/(12 kilograms/pack) = $0.50/kilogram
Answer:
$0.50 per kilogram
Step-by-step explanation:
($300/trip)/(50 packs/trip) = $6/pack
($6/pack)/(12 kilograms/pack) = $0.50/kilogram